Różnica pomiędzy szkołą muzyczną a domowym nauczaniem gry na fortepianie jest zasadnicza.

Każda szkoła muzyczna dysponuje całym sztabem fachowców, którzy wspomagają ciebie, nauczyciela uczącego gry na instrumencie. Są to nauczyciele teorii muzyki (przynajmniej dwóch na dobry początek), dyrektor szkoły i cały sekretariat. Oni wszyscy są dla ciebie ewidentną pomocą i ty, jako nauczyciel przedmiotu głównego, jesteś przez ucznia postrzegany właśnie na tym tle. Masz ogromne wspierające cię zaplecze i dodatkowo całe zawodowe środowisko muzyczne.

Natomiast ucząc gry na fortepianie systemem domowym, jesteś całkowicie  s a m . Nikt ci w niczym pomóc nie może, choćby chciał. Usłyszysz ze strony ucznia mnóstwo pytań, na które tylko t y możesz dać mu odpowiedź.

C a ł a  muzyka jest w twoich rękach i czeka, abyś w nią wprowadził ucznia.

Każdy uczeń jest osobnym światem – i chcąc do człowieka dotrzeć, musisz wkroczyć sam w ten  jego  świat i przez całą lekcję w nim trwać. I w   n i m  wszystko modelować. Bo ty za godzinę go opuścisz, a twój uczeń w nim nadal będzie przebywać, więc przez tę godzinę musisz dać mu narzędzia i nauczyć go z nich korzystać w  j e g o  środowisku. Aż do następnej lekcji.

Istnieje jeszcze druga, bardzo poważna różnica między szkołą muzyczną a domowym nauczaniem gry na fortepianie. Jest nią sposób egzekwowania wymagań i pracy ucznia, koniecznej do jego rozwoju w tej dziedzinie.

Szkoła muzyczna ma w tej kwestii ogromne możliwości – system ocen i egzaminów rozbudza w uczniu aktywność. Terminy egzaminów, przesłuchań czy koncertów tę aktywność wzmacniają i przyśpieszają. Dla najaktywniejszych są jeszcze konkursy – bardzo motywujące. Do tego dochodzi jeszcze wielki wpływ środowiska. Uczeń, czy chce czy nie, musi się starać.

Domowe nauczanie gry na fortepianie nie dysponuje żadną z tych możliwości. Jedynym powodem aktywności ucznia zawsze są i będą jego chęci. Im bardziej chce grać na fortepianie, tym więcej przy nim spędzi czasu. Istnieje kilka stymulatorów jego motywacji: sympatia do nauczyciela, repertuar, który mu się podoba i na który ma wpływ, uznanie w oczach rodziców i otoczenia, system nagradzania za określone osiągnięcia. Tym, co uczeń odbiera również bardzo głęboko jest to, jak jego rodzice postrzegają nauczyciela i do jakiego stopnia ma on ich poparcie.

Natomiast najważniejszym zadaniem nauczyciela jest podsycać w uczniu to, co on czuł, gdy zapragnął się uczyć grać na instrumencie. Warto nieraz wracać z nim do tego tematu w rozmowach, aby stale odnajdywał to w sobie.

 1. 22 listopada 2022

  I have been reading out a few of your articles and i can claim pretty nice stuff. I will definitely bookmark your site.

 2. 2 lipca 2022

  Well I sincerely enjoyed reading it. This tip provided by you is very effective for correct planning.

 3. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is great blog. A fantastic read. I will definitely be back.

 4. 31 grudnia 2021

  Hi there, I wish for to subscribe for this blog to obtain most recent updates, thus where can i do it please assist.

 5. 30 grudnia 2021

  I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep
  it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come
  back down the road. Cheers

Skomentuj:

*

Your email address will not be published.

© 2015 Natalia i Andrzej Wawryków | napianinie.pl
Znajdź nas na: