Podstawy wiedzy muzycznej – Wprowadzenie
To, co dziś zaczynamy, będzie czymś na kształt systematycznego kursu. Chodzi o to, abyś wreszcie mógł zacząć świadomie u ż y w a ć tego, co o muzyce już wiesz lub właśnie się dowiesz – po prostu, abyś mógł cieszyć się tym i bawić. Z sensem…
Całość jest podzielona na lekcje – i Twoim zadaniem będzie przerobić j e d n ą lekcję na tydzień. Każda z lekcji mówi tylko o jednej rzeczy i to jak najkrócej – rzecz w tym, abyś jak najczęściej to powtarzał i utrwalał – masz się stawać kroczek za kroczkiem prawdziwym muzykiem. Czyli kimś, kto ostatecznie będzie biegle władał muzycznym językiem.
Potraktuj każdą lekcję jako j e d e n p r o m i l muzycznej wiedzy, nie więcej. Nie pomijaj żadnej – każda z nich jest przydatna i to od razu. Jedna z drugiej wynika – ziarnko do ziarnka.
Każda lekcja to jeden wpis na blogu. Składa się ona z kilku współpracujących ze sobą elementów:
- Sam wpis – a w nim ogólny opis tematu i po co się nim zajmujemy;
- Lekcja w pdf – czyli treść zagadnienia i zadanie domowe;
- Mini-podcast na ten temat – w którym dzielimy się z Tobą naszym osobistym doświadczeniem – do jakiego stopnia ten element, o którym się uczysz, przyda Ci się w praktyce, tak jak przydaje się nam;
- Quizy na Instagramie – codziennie pojawiają się dwa pytania na temat przerabianej wcześniej lekcji. Czyli w cyklu tygodniowym jest ich do każdej lekcji czternaście – pamiętaj, że każde z nich jest aktywne przez bardzo krótki czas. Masz okazję – przetestuj sam siebie.
Koniecznie korzystaj z każdej z tych form, bo każda trochę od innej strony ujmuje ten sam temat. I pokazuje jaki jest praktyczny sens tej bardzo profesjonalnej wiedzy.
Nie omijaj żadnego zadania domowego – są one skonstruowane tak, aby były łatwe do samodzielnego wykonania, a jednocześnie wymagały od Ciebie aktywności i jak najczęstszej powtarzalności. Masz się oswajać z muzyką (nb. zauważ, że słowo „oswajać” mówi, iż powinieneś zacząć tę dziedzinę sztuki uważać za swoją).
Z drugiej strony – oswajaj muzykę w samym sobie, czyli niech staje się dla Ciebie coraz bardziej zrozumiałe to, co gra w Tobie samym. Ucz się coraz lepiej samodzielnie wyrażać swoją własną muzykę.
Od razu zapamiętaj dobrze skuteczny sposób pracy:
- Najpierw przeczytaj i wysłuchaj całą lekcję ze zrozumieniem – wszystkie trzy elementy.
- Spokojnie pomyśl, czy na pewno wszystko jest dla Ciebie jasne i czy potrafiłbyś komuś wytłumaczyć to, czego się właśnie dowiedziałeś.
- Przeczytaj raz jeszcze i, jeśli to konieczne, wprowadź w swoim myśleniu odpowienie korekty. Być może powinieneś spojrzeć na ten temat od innej strony, bardziej Tobie właściwej i dla Ciebie łatwiejszej.
- Przejdź do zadania domowego i od razu je wykonaj. Sprawdź jego poprawność na podstawie właśnie nabytej wiedzy (od samego początku Ty masz być swoim najlepszym nauczycielem) – jeżeli wszystko jest w porządku, od razu powtórz je przy najmniej kilka razy. A potem jeszcze kilka razy w ciągu dnia.
- Nigdy nie przerabiaj więcej niż jednej lekcji na jedno posiedzenie (pamiętaj – tylko 1 lekcja na tydzień!) – daj jej się w Tobie zadomowić, przyswój ją – ma być Twoja.
Jeżeli zastosujesz się do tych wszystkich wskazówek, dokładnie według podanej tutaj kolejności, sam zauważysz natychmiastowe efekty swojej pracy. A to spowoduje, że zechcesz uczyć się dalej. Jeszcze lepiej i skuteczniej.
I ostatnia – bardzo ważna – sprawa:
Koniecznie skomentuj całą lekcję w „Komentarzach” – poinformuj nas, co powinniśmy ulepszyć, lepiej objaśnić. Jest to dla nas bardzo ważne – dzięki takiej naszej stałej współpracy kurs będzie coraz bardziej spełniał Twoje oczekiwania.
Życzymy Ci powodzenia!
Skomentuj:
You must be logged in to post a comment.